Prosinec 2009

MTV Žena roku: Lady GaGa

31. prosince 2009 v 19:57 | Web.miss-Miška
Byl to rozhodně velký rok pro Rihannu, Beyoncé nebo Miley Cyrus ale není pochyb, že rok 2009 patřil jiné ženě: Lady GaGa.
Newyorská rodačka Stefani Joanne Angelina Germanotta začala před rokem v naději, že se stane jednou z největších popových superstars na světě. A to se jí v plné míře povedlo: nikdo nebyl větší než ona. Její hity byly všudypřítomné, její koncerty legendární, její kostýmy daleko za hranicí extravagance. Není proto žádným divem že MTV News ji vyhlásili Ženou roku!
Její debut The Fame vyšel 30. října 2008, ale to už měla Lady GaGa jasno: "Současný pop ztratil kombinaci výrazné vizuální stránky s imidží umělce a hudbou. Všechny věci jsou stejně důležité", řekla pro MTV pár měsíců předtím. "Když píšu song, přemýšlím o tom, co budu mít na sobě, když jej budu hrát živě na pódiu. Jde o všechno - performance, hudbu, módu. Chci, aby moje image byla natolik silná, že fanoušci budou chtít jíst, chutnat a lízat každou mojí část."
Tohle vše se jí bez pochyb povedlo. V roce 2009 se stala nejvýraznější popovou hvězdou - ale také postavou světa módy - na mnoho mnoho let dopředu. V krátké době dokázala že je nebývalý hudební talent, samozřejmě i díky jejímu producentovi a spoluautorovi RedOne, a mediální persona první velikosti. Je zároveň legendou i aktuální senzací. Její hudba je taneční pop, má ovšem daleko větší záběr napříč žánry a generacemi fanoušků. A to vše z ní dělá jasnou Ženu roku podle MTV.

krásný nový rok 2010 vám přeje Miška

31. prosince 2009 v 19:33 | Web.miss-Miška |  Vánoce

Ako splniť novoročné predsavzatia?

31. prosince 2009 v 19:28 | Web.miss-Miška |  Vánoce
5 rád, ako dosiahnuť cieľ
 1. Reálne si zvážte, či to naozaj potrebujete, a či to dokážete splniť.
 2. Zvoľte si predsavzatie, na ktoré sa zároveň budete tešiť.
 3. Neustále sa vo svojom predsavzatí motivujte.
 4. Ak aj zlyháte, skúšajte to znovu.
 5. Ak sa vám predsavzatie predsa len nepodarí splniť, nezúfajte, o rok je tu opäť Silvester.
Ďalší album Lady Gaga bude úplne iný

31. prosince 2009 v 19:25 | Web.miss-Miška |  Lady Gaga

Ďalší album Lady Gaga bude úplne iný


- NEW YORK
Ďalší album americkej speváčky Lady Gagabude úplne iný ako jeho predchodcovia The Fame (2008) a The Fame Monster (2009).
"Vyvíjam sa, ale umelci a umelkyne by sa mali vyvíjať," povedala v rozhovore pre hudobnú televíziu MTV. V súčasnosti na novinke ešte nepracuje, ale keďže The Fame Monster napísala Lady Gaga počas posledného turné, aktuálna koncertná šnúra Monster Ball Tour ju zrejme"inšpiruje na novú zvukovú energiu a lyrický štýl,"vyjadrila sa speváčka, podľa ktorej sú jej nahrávky The Fame a The Fame Monster úplne odlišné.
Ako dodala, nemá ani tušenie, akú hudbu urobí na ďalšom albume. No už teraz sa teší z toho, že hudbu skladá sama a nemusí sa spoliehať na iných, aby pre ňu napísali hit.
O novom albume nechcel veľa prezradiť ani speváčkin producent RedOne.

od Vikinky♥za bleskovku

31. prosince 2009 v 13:17 | Web.miss-Miška |  Dárečky

Dárečky :)

31. prosince 2009 v 12:18 | Web.miss-Miška

má adoptovaná beruška breberuška

30. prosince 2009 v 21:36 | Web.miss-Miška


silvestr bleskovka-stop-

30. prosince 2009 v 17:35 | Web.miss-Miška |  Vánoce

Jak slavíš Silvestr?

 • vyber...
  1,neslavím,proč mám slavit na pokyn...
  2,na horách...
  3,doma s rodinou a přáteli...
  4,vyrážím mezi lidi - bar,diskotéka...Dej sbohem silvestrovské nudě

30. prosince 2009 v 17:28 | Web.miss-Miška |  Vánoce
Nejšílenější den roku se blíží. Jedni se na něj těší celý rok, druzí ho nenávidí, jiní okázale ignorují. Ať už na letošního Silvestra plány máte, anebo čekáte, co se naskytne na poslední chvíli, tipy na nejrůznější společenské hry se budou dozajista hodit.

Activity 2

Týmová hra, ideální pro seznámení lidí, kteří se v životě neviděli.
Hraje se se čtyřmi figurkami (lze však vytvořit i více družstev s figurkami alternativními). Tým, který je na tahu, táhne kartu z balíčku. Poté buď kreslením, pantomimou nebo mluveným slovem popisuje ostatním věc, činnost, nebo cokoli jiného, co stojí na kartě. Figurky se pak na hrací podložce posunují podle získaných bodů vpřed.
Kdo je v cíli první, vyhrál. Vítězí obvykle skupinky, kde umí většina členů kreslit, hrát a vyjadřovat se, ale nemusí to být pravidlem. Trénink také prospěje.

UNO

Karetní hra, která vám zamotá hlavu. A to doslova. Když se nakombinuje s jakýmkoli množstvím alkoholu, nastává neuvěřitelný zmatek a chaos.
Hra je určena pro dva až deset hráčů.
Pravidla jsou podobná jako u Prší nebo Sedmy, jistými kartami se dá "poslat" protihráčům několik karet navíc či změnit barvu. Jako bonus zde figurují karty měnící směr hry a možnost "hopnutí" - kdokoli může na vyhozenou kartu hodit svoji kartu stejné barvy a čísla. Tím se mění i osoba, která je právě na tahu. Zůstane-li vám v ruce jediná karta, musíte říct "uno". Když neřeknete, a někdo si toho všimne, než hraje člověk po vás, berete si kartu.
Vítězí ten, kdo se první zbaví všech karet, ostatní mohou pokračovat ve hře.

Bang!

Exkurze na Divoký západ doma v obýváku? Proč ne!
Kolty smí používat čtyři až sedm hráčů (za použití základní sady karet).
V závislosti na počtu hráčů se losuje, kdo bude šerif, kdo jeho pomocník, kdo budou bandité a kdo se stane odpadlíkem. Každá z postav má jiný cíl, na který zaměří svou mušku. Důležité je pomocí zvolených vlastností a nejrůznějších, hru usnadňujících karet zůstat naživu co nejdéle a postřílet ty, které máte v popisu práce. Upozornění - pokud hrajete s cizími lidmi, může být poněkud podivné "střílet" na ně a křičet při tom "Bang do tebe!". Zvažte tedy hodnoty svého emočního kvocientu a promile v krvi.
Vítězí ten, kdo svůj životní úděl splní jako první.

Pantomima

Nejzábavnější v okamžiku, kdy už nikdo nevidí ostře a nechodí rovně.
Může hrát libovolný počet hráčů.
Jako téma se osvědčily večerníčky či americké seriály. Vzácné chvíle prožité při této nemluvné, ale záchvatů smíchu plné hře se vám budou ještě dlouho vracet.
Vyhrává ten, kdo zůstane naživu.
A jako bonus:

Trhání telefonního seznamu

Klasika z nejrůznějších vtipů.
Už vás ale napadlo to doopravdy vyzkoušet? :))
Hry seženete v hračkářstvích nebo v e-shopech. Ceny se pohybují od 150,- (Bang!) do 600,- (Activity 2) korun.

silvestr

30. prosince 2009 v 11:14 | Web.miss-Miška |  Vánoce
 • ták máte se na co těšit nové silvestrovské článečky,průzkum na icq,jako každý silvestr co plánujete dělat atd...určitě přijď často na můj blog,nudit se určitě nebudeš

silvestr bleskovka-stop-

30. prosince 2009 v 11:09 | Web.miss-Miška |  Vánoce

ahoooj, 1,tak co ježíšek nadělil? 2,jaké cukroví máš nejraději? 3,co plánuješ na silvestra? 4,vzkaz pro mišku 5,přijdeš sem zase?

Super hry na Silvestra

29. prosince 2009 v 19:19 | Web.miss-Miška |  Vánoce

Super hry na Silvestra

Bageta
Na židli je položena bageta, nebo jakákoliv větší buchta. Uvnitř je někde schovaný klíč. Hráč se k němu musí v limitu prokousat bez pomocí rukou.
Sousta se nesmí vyplivovat, musí se polykat. Tato hra se může hrát samostatně, nebo jako součást bojovky.
Kočička
Hráči sedí v kruhu. Jeden hráč je uvnitř kruhu a představuje chudinku kočičku. Kočička si klekne před libovolného hráče, žalostně zamňouká a dělá přitom komické grimasy. Sedící hráč musí pohladit kočičku po hlavě a říct: "Ty naše malá milá kočičko." Nesmí se u toho usmát. Ostatní se smát mohou. Když se hladící hráč usměje, musí si vyměnit místo s kočičkou. A vše se opakuje.
Zimní honička
Na louce, kde je neporušený sníh, se vyšlape několik cestiček, které se různě kříží. Některé můžou být i slepé. Hráči se během hry mohou pohybovat pouze po cestičkách. Jeden hráč má babu a snaží se někoho chytnout, po dotyku mají babu oba. Tak to pokračuje, až do vyhlazení hráčů :-)
Ježek
Každý soutěžící dostane omytý brambor a krabičku špendlíků a tlusté rukavice (pracovní) Úkolem soutěžících je v tlustých rukavicích po jednom vybrat špendlík a zapíchnout ho do brambory. Kdo jich stihne napíchat v určeném limitu nejvíc, vyhrává.
Koruna
U stolu sedí dvě družstva naproti sobě. Jedno družstvo má minci. Po zaznění signálu si musí minci posílat pod stolem tak, aby nebylo poznat u kterého hráče je. Kdokoliv (po domluvě) řekne jeden z protějšího družstva "Stop" musí družstvo s mincí, plácnout rukama o stůl a nechat je ležet na stole. Druhé družstvo se snaží podle cinknutí poznat, který hráč má minci pod rukou. V případě, že se podaří uhodnout kde je koruna, vymění si družstva úlohu.
Zahrada na P
Jeden z hráčů sedí v kruhu a uvede nějaké téma (může se měnit a ž po skončení hry) př.: "Mám zahradu…" Oslovený hráč se zeptá: "Jakou zahradu?" "Pěknou zahradu," odpoví první. Druhý hráč se ptá třetího, třetí čtvrtého…čí je to zahrada, jak je velká, co na ní roste atd. a všichni musí odpovídat dalším přídavným jménem na "P" Neodpoví-li někdo do 10 vteřin vypadává.
Na dřevonosa
Hraje se kolem stolu. Všichni stojí tak, aby viděli na toho, kdo hru vede. Ten říká střídavě: "Dřevo, nos, nos, dřevo…" Na slovo nos se chytí hráči svého nosu, na pokyn dřevo dají ruce na stůl. Dělají to vždy oběma rukama, aby se nedalo švindlovat.
Hladový bezručci
Rohlíky, párky, či jiné potraviny, které se dají zavázat provázkem, rozvěsíme všude, kde se dá. V místnosti na lustr, za kliku, za dveře skříně. V terénu na stromy atd. Jídlo umisťujeme, tak, aby se dalo s menšími či většími obtížemi sníst bez pomocí rukou.

Silvestrovské zvyky světa

29. prosince 2009 v 19:13 | Web.miss-Miška |  Vánoce

Silvestrovské zvyky světa


Už se nám to blíží! Tři, dva, jedna... bum a špunty létají na všechny strany. Ohňostroje rozsvěcují novoroční oblohu a my si jen ztěžka připouštíme, že někde už Nový rok oslavili a někde se to teprve chystá.

Glückliches Neues Jahr, tak to zní v Německu.Němci se loučí se starým rokem připíjením na počest svatého Silvestra a vítají nový rok petardami a ohňostroji, kterými se snaží odehnat zlé duchy. Traduje se, že je zvykem nechat na talíři až do popůlnočního času zbytky večeře, jako forma ujištění dobré spižírny během následujícího roku.

A Guads Neichs Johr Olle Mitanand! Rakušané se loučí se starým rokem také ohňostroji, popíjením šampaňského, rozdělováním pus a házením konfet a všeho podobného. Ve Vídni mají typický "Waltz Nového roku" a Straussův koncert, který nabízí každoročně 1. ledna Vídeňská Filharmonie.

Tashi Délek! Tibeťané tráví dva poslední dny roku přípravou na příchod nového. Během "Gutoru" čistí každý koutek svého domu, rozsvěcují pochodně a také vypouští petardy, aby udrželi zlé duchy pěkně daleko od domovů. Též navštěvují kláštery a nosí dary mnichům. Během prvních dvou dnů nového roku - Losaru, sdílí jídlo a dary s rodinou, uctívají své bohy a navštěvují přátele.

Shannah Tovah vítají v Izraeli! Nový židovský rok se jmenuje Rosh Hashanah. Mění každým rokem datum, ale většinou má datum v září či říjnu. V tento den je zakázáno pracovat. Židé se chodí modlit do synagogy a poté se vracejí domů oslavovat speciálním jídlem. Zvykem je se dotknout "shofaru" a jíst jablka spojená medem, aby byl nadcházející rok sladký.

V Japonsku se jmenuje 31. prosinec OMISOKA. O silvestru se poslouchají chrámové zvony, aby se lidé zbavili zlých vášní. Jí těstoviny z pohanky s názvem SOBA a přejí si, aby štěstí v rodině trvalo tak dlouho jako SOBA.

Feliz Ano Novo! V Brazílii se setkávají hlavně s mořem. Lidé přicházejí na pláže, aby se podívali na ohňostroje.Někteří se oblékají do bílého, jiní skáčou přes sedm mořských vln, protože věří, že jim to přinese štěstí, a také hází květiny do vody a přejí si přání. V Copacabaně rozsvěcují afričtí kněží (filhas do santo) svíčky a nechávají vyplout loďky s nákladem dárků a květin, aby si je moře vzalo a rok mohl šťastně začít.

Feliz Aňo Nuevo! V Argentině se loučí se starým rokem ohněm. Na jedné straně je to všemožná pyrotechnika a na druhé dřevění, látkoví a papíroví panáci, které Argentinci vyrábí s nejlepšími záměry i přesto, že vědí, že jejich práce skončí v plamenech. Spálení těchto panáků jim totiž slouží jako očistec a oni se tím rozloučí se vším špatným, co jim skončený rok přinesl.

Colo Sana Wintom Tiebeen! V egyptské Káhiře se udržuje jeden starý zvyk, podle něhož rok začíná, když se na obloze objeví nový rostoucí Měsíc. Mnoho Káhiřanů přichází pozorovat noční oblohu z mešity Alabastro, která dominuje městu. Jakmile Měsíc vyjde, náboženský lídr oficiálně prohlásí, že se změnil rok, a lidé odcházejí do svých domovů oslavovat se svou rodinou. Na Nový rok se oblékají do speciálních šatů, včetně žen, které jinak chodí v černém.

Feliz Año Nuevo! Ve Venezuele je silvestr plný setkávání přátel. A nic lepšího na talíři než královna svátečního menu "hallaca", speciální jídlo, které sami připravují. Pokud darují hallacu, je to forma přání všeho nejlepšího v novém roce. Hallaca je plněné kukuřičné těsto, zabalené v banánovém listu. Náplň hallacy se liší podle zvyklostí a krajů. Hlavními surovinami je kuřecí maso, švestka, rozinky, kapari, oliva, kešu ořech, mandle a kousek papriky či feferonky. Také zde mají zvyk psát si svá přání do dopisu, který v lednu každý spálí, aby se ujistil, že ho nikdo další nemůže číst.

Také Saturnův Enceladus může hostit mimozemský život

29. prosince 2009 v 19:06 | Web.miss-Miška |  Vesmír
Psychedelické snímky Marsu
Psychedelické snímky Marsu
Již dříve jsme vám v této rubrice přinesli zprávu, že se sonda Spirit na povrchu Marsu chová "senilně". Nyní k tomu všemu ještě přibyly tyto snímky, které vypadají, jako by měla i psychedelické vize. Ale nebojte se, nemá ani halucinace, ani nekouří nějaké marťanské bylinky. Jde jen o snahu vytěžit maximum z panoramatických snímků, na kterých vědci z NASA objevili písečná tornáda. Těmto bouřím se přezdívá marsovští ďáblové a během své mise jich Spirit již zaznamenal na 650. Tento obrázek vznikl tak, že Spirit pořizoval barevný panoramatický snímek a každou barvu spektra snímal zvlášť. Jak se bouře po povrchu pohybovala, byla tedy na snímku zachycena vždy jiným filtrem. V místě, kde se právě Spirit pohybuje, přichází jaro. Země je ohřívána Sluncem, a to otepluje atmosféru u povrchu, která v důsledku nižší hustoty stoupá vzhůru a bere s sebou i částečky nejjemnějšího prachu z povrchu - a marsovský ďáblík je pak na světě.
Obří černá díra jako Kyklopovo oko
Kyklopovo oko
Zajímavý snímek se podařilo pořídit Spitzerovu dalekohledu. Na snímku je spirální galaxie NGC 1097 vzdálená 50 milionů světelných let. Zajímavá je však její centrální oblast, která obsahuje extrémně hmotnou černou díru, již obklopuje prstenec nově se rodících hvězd. Celý útvar astronomům připomínal Kyklopovo oko, a tak mu dali také takovou přezdívku. Černá díra v centru této galaxie má hmotu 100 milionů Sluncí, což je 30krát více než černá díra v centru naší Galaxie. Jak na černou díru padá materiál z okolních spirálních ramen a příčky, je plyn zahříván a stlačován až do takové míry, že se v určité oblasti začnou lavinovitě tvořit nové hvězdy. Tou oblastí je právě prstenec, který díky tomu dává celé galaxii tak zajímavý vzhled.
Jupiter má modřinu po nárazu komety nebo asteroidu
Jupiter má modřinu
Nový útvar objevil 19. července australský amatérský astronom Anthony Wesley. Jeho objev ještě tentýž den potvrdily dalekohledy na Mauna Kea na Havaji, a ty také určily příčinu nové skvrny. Je jí náraz komety nebo nějakého podobného kosmického tělesa. Infračervený dalekohled ITF detekoval zvýšenou teplotu troposféry Jupiteru a pravděpodobnou přítomnost čpavku, který se obvykle vyskytuje v mnohem nižších vrstvách. To jednoznačně ukazuje na dopad tělesa. Událost tak připomněla srážku komety Shoemaker-Levy 9 s Jupiterem v roce 1994. Tehdy ovšem šlo o předpovězenou událost. S postupem hodin a dní se však skvrna začala měnit. Ve viditelném spektru jde stále o černou skvrnu. V infračervené oblasti se však začíná zbarvovat. Studii impaktové skvrny se nyní intenzivně věnuje také dalekohled Gemini na Havaji, který přináší zprávu o měnících se barvách, jež v infračerveném spektru připomínají vybarvování klasické modřiny. Skvrna je na hranici viditelnosti malými amatérskými přístroji. Za dobrých podmínek se dá zvládnout dobře seřízeným a ustaveným dalekohledem s minimálně 200násobným zvětšením.
Také Saturnův Enceladus může hostit mimozemský život
Enceladus
Na konci roku 2008 pozorovali vědci z jižního pólu Saturnova měsíce Enceladu neobvyklý gejzír. Podle spektroskopického rozboru obsahoval vodní páry, kousky ledu a další prvky a pohyboval se rychlostí 2000 km/h. Mezi planetology se okamžitě rozpoutal boj o hledání příčiny, protože intuitivně to nasvědčovalo tomu, že voda pochází zpod povrchu měsíce. Tím by se potvrdila již dlouho spekulovaná domněnka, že Enceladus by mohl mít také tekutý oceán jako Jupiterovy měsíce Europa nebo Ganymed. Ve smršti článků v prestižním Nature však nakonec vyhrál s precizním spektroskopickým rozborem tým amerických vědců ze San Antonia v Texasu, který objevil přítomnost nejen již dříve detekovaných solí, ale také sodíku a čpavku. Záhada je tak vyřešena. Prvky jako sodík nebo čpavek se v takovémto zastoupení nemohou vyskytovat v povrchovém ledu a musí pocházet buďto z vody pod povrchem, nebo z ledu, který s ní přišel minimálně do styku. Pokud tedy můžeme potvrdit přítomnost tekuté vody, byť pod povrchem měsíce, musíme také připustit, že je splněna nejzákladnější podmínka pro možnou existenci života.

Evoluce v ptačím krmítku

29. prosince 2009 v 19:04 | Web.miss-Miška |  Zvířata
Britové v zimě vydatně krmí ptáky a vyvolali tím dramatické změny v populaci středoevropských pěvců pěnic černohlavých. Ještě před půlstoletím létala většina středoevropských pěnic na zimu na Pyrenejský poloostrov. Nyní míří část ptáků na Britské ostrovy, kde žije z potravy v krmítcích u lidských příbytků.
Zoologové sledovali pěnice, které se na léto vracely z britských a španělských zimovišť do jednoho lesa v Německu. Zjistili šokující rozdíl v dědičné informaci "britských" a "španělských" pěnic. V létě sice žijí tito ptáci v německých lesích vedle sebe, ale vzájemně se už nepáří. Je to zřejmě dáno dřívějším příletem pěnic z britských zimovišť. Populace pěnic se tak rozdělila na dvě skupiny, které zoologové označují jako ekotypy. To je první krok na cestě ke vzniku dvou samostatných druhů.

Ohodnocení mého blogísku ٿ

29. prosince 2009 v 19:01 | Web.miss-Miška
▼!Tak ohodnotila jsem princezně mišce blog!

Obsah blogu: Design blogu: Jméno blogu: Celkový dojem: 20/20
Moc mě ohromil tvůj blog a radím ti pokračuj!!!→Tu←
ٿděkuji,mám radost!


Návštěvnost 28.12.09

29. prosince 2009 v 14:25 | Web.miss-Miška


princeznamiska!

Včera navštívilo Váš blog 136 lidí, nejčtenější články byly:


Design || 26

28. prosince 2009 v 20:16 | Web.miss-Miška |  desingy

Silvestrovské pohoštění

27. prosince 2009 v 22:13 | Web.miss-Miška |  Vánoce
Poslední den v roce by měl být dnem nejveselejším. K pocitu dobré pohody patří společnost sympatických lidí, dobré sousto a dobré pití. O silvestrovský program se postará někde televize, jinde vtipný kamarád. Hostitelům připadá povinnost obstarat bohaté studené pohoštění a menší teplou večeři. Pohoštění, které pro tuto příležitost připravujeme, má být vtipné, nikoliv honosné. Malou teplou večeři můžeme podat buď krátce po příchodu hostů, v tom případě ji zahájíme aperitivem a studeným předkrmem , nebo po půlnočním přípitku. Často však půlnoční teplou večeři nahrazujeme ostřejší polévkou, která vhodně vzkřísí unavené zažívání. Po této polévce stačí podat už jenom horké párky.

Ideálním řešením pro větší společnosti je studený bufet. Stůl vhodné velikosti postavíme ke zdi, aby byl přístupný ze tří stran, a a pokryjeme bílým ubrusem. Na něj srovnáme dezertní talířky, příbory, papírové ubrousky, slánky, kořenky, karafu s octem, misku s nakrájeným citrónem, worcesterskou omáčkou, kečup a hořčici. Jinak na bufet srovnáme studené mísy, saláty, pikantní omáčky, tence nakrájený chleba, slané pečivo, čerstvé ovoce, sladké zákusky, slané oříšky nebo mandle a nápoje. Sklenice a skleničky umístíme na malý příruční stolek.

Studené mísy jsou vždy středem pozornosti a proto jim věnujeme zvláštní pozornost. Vhodné jsou nářezové mísy z uzenin,studených mas a sýrů. Doplňujeme je hoblinkami nebo hranolkami z másla, proužky kápie, vějířky okurek a petrželkou. Mísy nemají být přeplněné, ovšem malé množství pokrmu na velké ploše působí také nepříjemně. Studená mísa má být barevně sladěná a výrazná pro oko. Plněná vejce, šunkové závitky nebo sýrové kornoutky jsou rychlé studené pokrmy, kterými vhodně doplníme nářezové mísy a mísy se studeným masem. I mísy sestavené výhradně z těchto malých studených pokrmů jsou vkusné a lákavé. Obložených chlebíčků připravujeme vždy několik druhů, nepřeplňujeme je obložením, ale dbáme na jejich chuťovou a barevnou harmonii. Také chuťovky, miniaturní jednosoustové chlebíčky, se dobře uplatní jako součást studeného pohoštění. Obložení k chuťovkám připavnme párátkem nebo ozdobnou jehlou z umělé hmoty.
Připravujeme-li studený bufet ve skromných podmínkách na chatě, pokryjeme stůl omyvatelným ubru- sem, na prkénka dáme celé větší kusy salámů, moravského uzeného, sýrů, tence nakrájený chléb a žemlovku, košíček s preclíky, sklenice s okurkami, zavináči, červenou řepou, kápiemi apod. Každý si na prkénku ukrojí kolik bude mít chuť, pohoštění dostane ráz odpovídající životu na chatě.

Muchomůrky

12 natvrdo uvařených vajec, měkký sýr, jemně nastrouhaný křen nebo prolisovaný česnek, cibule, hořčice, sůl, mletý pepř, jogurt nebo majolka
Oloupaným vajíčkům opatrně seřízneme vršek a vydlabeme žloutky. Ty nastrouháme nebo pečlivě rozmačkáme a smícháme se sýrem a trochou majolky, podle chuti přidáme křen nebo česnek. Vmícháme drobně nakrájenou cibuli, ochutíme solí, pepřem a hořčicí. Hmotu dáme zpět do vydlabaných vajíček a posadíme hlavičku z půlky vydlabaného rajčete. Tečky uděláme s majolky nebo jogurtu, muchomůrky narovnáme na talíř a ozdobíme zelenou petrželkou. Na silvestrovském stole se hezky vyjímají.


Slané roládky

1 balíček listového těsta, 20 dkg pikantního salámu (např. Vysočina)
Těsto vyválíme na tlouštku 5 mm a poklademe tenkými kolečky salámu. Svineme do rolády. Ostrým nožem roládu nakrájíme na kolečka o tloušťce 5 mm a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Upečeme ve vyhřáté troubě dorůžova, před pečením můžeme potřít rozšlehaným vejcem.